Letos uplyne 90 let od založení Ukrajinského studia výtvarných umění v Praze neboli Ukrajinské akademie
Ukrajinské studio bylo jednou z nejuznávanějších uměleckých institucí v tehdejším Československu
Studio poskytovalo svým studentům systematické vzdělání v oblasti výtvarného i užitého umění a architektury. Odpovídal tomu i program výuky, svou podstatou akademický. Absolventi získali titul mistr umění (Magister Artis). Tvůr...čí hledání a experimenty korespondovaly s hlavními evropskými uměleckými programy první poloviny XX. století a byly jejich nedílnou součástí.
Jedním z iniciátorů založení studia a jeho prvním ředitelem byl známý ukrajinský historik Dmytro Antonovyč, profesory byli významní umělci I. Kulec’, I. Mozalevs’kyj, P. Lisovs’kyj, K. Stachovs’kyj, S. Mako, I. Mirčuk, V. Sičyns’kyj. Studio, jako jediná vzdělávací instituce svého druhu k sobě poutalo nejenom Ukrajince, ale i mladé lidi především z Polska, Rakouska, Maďarska a Ruska. Zvláštní kapitolu v jeho historii představuje těsná tvůrčí spolupráce s domácími umělci. “Nový slovník československých umělců” Prokopa Tomana například uvádí, že v Ukrajinském studiu výtvarných umění studovalo více než padesát českých a slovenských umělců.
Studio výtvarných umění i Ukrajinské muzeum v Praze vzájemně úzce spolupracovaly. Postupně k sobě přivábily a zapojily do své činnosti v podstatě všechny intelektuální složky, tvůrčí elitu ukrajinské emigrace. Po komunistickém převratu v Československu v únoru 1948 bylo Ukrajinské muzeum zrušeno. Jeho unikátní kolekce zahrnovala spolu s archivním a diplomatickým oddělením asi milión exponátů. Vlivem válečných událostí a změnou politických poměrů v Československu byla sbírka z velké části zničena či ztracena, a poté rozptýlena mezi Moskvou, Kyjevem a Prahou. V roce 1952 ukončilo svoji činnost i Ukrajinské studio výtvarných umění v Praze.
Na foto: Profesor Serhij Mako se studenty ve Studiu výtvarných umění v Praze